Notekūdeņu attīrīšana
Latvijas Republikas parakstītās starptautiskās vienošanās apkārtējās vides aizsardzības sfērā, ūdens resursu aizsardzības daļā īpaša uzmanība tiek veltīta notekūdeņu attīrīšanas kvalitātei.
Daugavpilī notekūdeņu savākšanu, attīrīšanu un novadīšanu veic uzņēmuma “Daugavpils ūdens” speciālisti. Viņu darbības galvenais mērķis – nodrošināt notekūdeņu attīrīšanas iekārtu stabīlu un efektīvu darbu un samazināt piesārņojošo vielu daudzumu Daugavā novadītos notekūdeņos.
“Daugavpils ūdens” ziņā ir šādu pilsētas kanalizācijas sistēmas objektu ekspluatācija:
• 257 km kanalizācijas tīklu no keramikas, keta un dzelzbetona caurulēm d-100-1500 mm;
• 57 notekūdeņu pārsūknēšanas sūkņu stacijas;
• notekūdeņu pārsūknēšanas galvenā stacija “Kandavas” ar jaudīgumu līdz 47 tūkst. m³/dienn.
• bioloģiskās attīrīšanas iekārtas ar jaudīgumu 22 tūkst. m³/dienn.(max-50 tūkst. m³/dienn.)
Notekūdeņu attīrīšanas sistēma Daugavpils pilsētā
Kopējās pilsētas kanalizācijas attīrīšanas iekārtas izvietotas pilsētas robežās un attīra:
• no uzņēmumiem un organizācijām ieplūstošos ražošanas notekūdeņus;
• saimnieciskos sadzīves notekūdeņus , ieplūstošus no iedzīvotājiem;
• lietus notekūdeņus no pilsētas centrālās daļas.
Notekūdeņu kompleksā attīrīšana tiek veikta , ņemot vērā Eiropā spēkā esošās notekūdeņu attīrīšanas kvalitātes ekoloģiskās prasības. Bioloģiskās fāzes ieviešana tehnoloģiskajā procesā un pielietojamās efektīvās attīrīšanas tehnoloģijas daudzkārt samazina Daugavā novadīto notekūdeņu piesārņojošo vielu saturu. Mūsdienīgas iekārtas ļauj vadīt tehnoloģiskos procesus automātiskā režīmā un nodrošina sekojošus notekūdeņu attīrīšanas etapus:
Mehāniskā attīrīšana
Nodrošina minerālās izcelsmes vielu atdalīšanu ieplūstošajos notekūdeņos. Mehāniskās attīrīšanas procesā no notekūdeņiem atdala lielākos sadzīves atkritumus, suspendētās vielas un nosēdina smilti.Rezultātā suspendēto vielu daudzums notekūdeņos samazinās 4 reizes.
Bioloģiskā attīrīšana
Nodrošina notekūdeņu dziļāku attīrīšanu un iekļauj organiskās izcelsmes vielu atdalīšanu. Bioloģiskās attīrīšanas procesā speciālie mikroorganismi izmanto barībai sīkas organiskās vielas un veido augošu biomasu, kas nosēdinās nostādtvertnēs izdalīšanai no procesa un turpmākai apstrādei.
Nosēdumu apstrāde
Tiek veikta uz speciālām ietaisēm, kur pārpalikusī biomasa (notekūdeņu dūņas) tiek sablīvēta un atūdeņota. Apstrāde samazina dūņu mitrumu līdz 80% un trīs reizes samazina to apjomu. Tādā veidā apstrādātās dūņas ir nekaitīgas sanitārā ziņā un tiek izvestas uz dūņu nosēdlaukiem aiz pilsētas vai uz biogāzes staciju.